Výhodné pôžičky

Všetko o pôžičkách

8 vecí, ktoré si treba ujasniť ohľadom pôžičiek a úverov

by admin on 05.07.2013, no comments

Pôžičky a úvery si dnes berie množstvo ľudí a robia pri tom množstvo chýb. Povieme si teraz o tých najčastejších a aj to ako sa im vyhnúť. Nie každá pôžička je totiž tak výhodná ako sa môže na prvý pohľad zdať.

1. Potrebujete vôbec pôžičku?

Veľa ľudí si na pôžičky a život na dlh zvyklo tak veľmi, že keď niečo väčšie kupujú, automaticky vyťahujú kreditku, vypisujú dohody o splátkovom nákupe v obchodoch, alebo volajú svojmu poskytovateľovi pôžičky o peniaze. Pritom často stačí pár dní, či týždňov počkať a nemusíte nič splácať.

Vždy si treba minimálne uvedomiť, o koľko peňazí prídete na úrokoch. A dva krát sa zamyslieť, či nový televízor pred majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji je skutočne tá najpotrebnejšia vec na svete, ktorá si vyžaduje nákup stoj čo stoj, cez nový úver, splátky, či pôžičku.

2. Najnižšie splátky

Ak už si pôžičku beriete, najhoršie čo môžete spraviť, je vybrať si najnižšie možné splátky. Vo svete úverov a pôžičiek platí, že čím dlhšie splácate, tým viac aj preplatíte. Úroky sa rátajú za čas po ktorý ste nespaltili aj posledné euro. Preto pri rovnakej požičanej sume, no s vyššími mesačnými splátkami zaplatíte celkovo menej, ako keby boli tie splátky nižšie.

Majstrovské dielo v tomto sú hypotéky, kedy pri 30 ročnom splácaní vlastne zaplatíte sumu za ktorú by ste kúpili byty/domy, rovno dva a nie len jeden – stačí si to prepočítať.

3. Pomoc rodiny a priateľov

Nič nedokáže tak rozhádať priateľov či rodinu ako peniaze. Neťahajte ich to vašich problémov, neberte si od nich pôžičky a už vôbec ich nenúťte aby vám šli za ručiteľov.

Požičanie peňazí je obchodný vzťah a ako taký by mal obchodným aj zostať. K priateľom a rodine však máte vzťah emocionálny a aj keď sa vám budú ponúkať, že pomôžu, odmietnite to. Stará múdrosť vraví, že rodina a priatelia sa s obchodom nemajú miešať a má pravdu.

Ak totiž príde k problémom, peniaze pre banku, či nebankového poskytovateľa pôžičiek nakoniec nejak dokopy dáte, no ak sa vám to stane v rodine, či medzi priateľmi, tak sa to nezmazateľne otlačí do vašej minulosti a ovplyvní to aj vaše, dovtedy dobré, vzťahy. Je iné byť nasraný na banku, či nejakú firmu, ako byť nasraný na rodinu. S bankou nevečeriate a nechodíte na pivo.

4. Finanční poradcovia

Finanční poradcovia sa na Slovensku vyrojili ako huby po daždi. Rôzne firmy podnikajúce MLM systémom neustále verbujú nových a nových ľudí bez práce a snažia sa ich vyškoliť na predaj ich produktov. To je to na čom finanční poradcovia zarábajú – na predaji produktov. Neplatíte im vy, za poradenstvo, ale firmy, ktorých produkty ponúkajú (úvery, pôžičky, poistky, PZPčka, …).

Často ani nie sú vyškolení ako by mali byť, poznajú dokonale len produkty jednej / dvoch firiem a tie vám viacmenej nanútia (predajú). Je to ako keby ste dobrovoľne vošli k predajcovi škodoviek, s tým že potrebujete auto a čakali by ste či vám odporučí skôr BMW, alebo Renault. Je jasné, že by ste odišli so škodovkou (čo nemusí byť nutne zle, ale tú ste predsa nechceli).

Dajte si preto pozor. Pokiaľ finančnému poradcovi neplatíte vy sami a jeho služby vám ponúka zadarmo, zaplatíte ho aj tak, akurát vo forme jeho provízie z finančného produktu ktorý vám predá. Bude sa teda pravdepodobne snažiť na vás čo najviac zarobiť a nanútiť vám nie ten najvýhodnejší produkt pre vás, ale pre neho.

5. Nahradenie starých pôžičiek jednou, novou

Možno sa nahradenie viacerých starých pôžičiek novou zdá ako dobrý nápad, väčšinou tomu tak však nie je. Nová pôžička je totiž často na vyššiu sumu, čo zvádza k tomu aby človek zvolil nižšie splátky a teda dlhšiu dobu splácania (o tom sme si povedali pred chvíľkou). To však nie je jediný problém.

Pokiaľ predčasne rušíte/splatíte niektoré pôžičky, platíte pokutu. FIrmy ktoré vám požičali, totiž rátali s nejakým ziskom, ktorý ste im vy v zmluve odsúhlasili. Aby ten zisk dosiahli, v tej istej zmluve si vás zaviažu k pokute, pokiaľ by ste to nedodržali. Zaplatíte tak vlastne celú sumu, akú by ste zaplatili aj keby ste pôžičku poriadne dosplácali až do konca + navyše úroky z ďalšej pôžičky, ktorú si vezmete, aby ste splatili tú predošlú.

Nahradenie starých pôžičiek jednou je pre vás preto vo väčšine prípadov silno nevýhodné.

6. Vyhlásenie bankrotu

Ten, kto nezvláda splácať, má zo zákona možnosť vyhlásiť bankrot. Možno sa to zdá ako dobrý nápad, no podobný postup vás pravdepodobne pripraví o zvyšok majetku a táto udalosť sa s vami bude ťahať po zvyšok života – čiže úver, hypotéku, ani pôžičku vám už nikto nikdy nedá. Bohužiaľ nikdy neviete či ich náhodou nebudete potrebovať.

7. Nedôvera v nebankových poskytovateľov pôžičiek

Veľa ľudí dnes nedôveruje nebankovým poskytovateľom pôžičiek. A robia chybu. To že sú banky staré etablované inštitúcie a v niektorých ohľadoch za ne ručí štát, z nich ešte nerobí najlepšieho partnera. Práve naopak. Často vyžadujú ďaleko viac papierovania, ručiteľa, rôzne skryté poplatky a nie vždy platí, že to je len daň za nižšie úroky (tie zas mávajú väčšinou vyššie práve nebankovky).

Porovnať ponuky nebankových a bankových inštitúcií vás stojí väčšinou len kúsok času navyše, ktorý sa oplatí takto “investovať”. Môžete totiž dosť ušetriť a dokonca sa aj vyhnúť niektorým problémom.

8. Opakovateľná / opakované požička

Pri uzatváraní zmluvy o pôžičke si ju dobre prečítajte, bez ohľadu na to ako silno vás bude predajca presviedčať o tom, že tam nič skryté nie je a že on sa práve veľmi ponáhľa. Sú to vaše peniaze, ktoré budete musieť nakoniec tak či tak splatiť. A nechcete to predsa robiť dva krát, len kvôli pár minútam čítania?

Často používanou taktikou niektorých predajcov je totiž medtóda, kedy do zmluvy zapracujú bod hovoriaci o tom, že po splatení pôžičky vám automaticky dajú ďalšiu. V praxi teda pošlete poslednú splátku, ste radi že konečne máte splácanie z krku a zrazu vám zapípa SMS správa, že na účet vám pribudli nové peniaze – pôžička, ktorú už nepotrebujete, no peniaze prišli a vy ich musíte znova splácať (aj s úrokmi, resp. pokutou za skoršie splatenie). Bohužiaľ je tento postup daných spoločností legálny a budete musieť splatiť aj tú – čiže znova prídete o ďalšie vaše peniaze na úrokoch.

Čítajte preto zmluvu pozorne a pri dohadovaní výšky splátok neváhajte vytiahnuť kalkulačku. Nech dostanete len to čo chcete a neplatíte zbytočne.

Leave a Reply